01.02.2023

Okiem stażysty: pierwsze wrażenia po 6 miesiącach pracy w PIA

Perspektywa pożegnania się ze szkołą i znalezienia pracy spędza sen z powiek wielu młodym ludziom. W końcu zdobycie pierwszych zawodowych doświadczeń to wyzwanie, z którym większość z nich musi poradzić sobie sama. Na szczęście w PIA wiemy, co czują młodzi absolwenci. Dowodem na to jest stworzony przez nas coroczny program stażowy, który przez 18 miesięcy zapewnia stażystom mentoring, tak by pod okiem ekspertów mogli rozwijać swoje umiejętności i z pełnym drivem ruszyć w obranym przez siebie kierunku. O tym, jak wygląda nasz staż i co sądzą o nim jego uczestnicy, opowie jeden z nich, Mateusz Latawiec, asystent działu sprzedaży samochodów marki Audi w Porsche Sosnowiec.

 

Mateusz, opowiedz proszę, jak rozpoczęła się Twoja przygoda z PIA? Skąd dowiedziałeś się o programie stażowym?

To trochę dzieło przypadku, ponieważ po ukończeniu szkoły zastanawiałem się, gdzie bym chciał pracować. Wtedy, jeżdżąc po mieście, zauważyłem salon samochodowy i od razu pomyślałem, że to może być to. Nie zwlekając, szybko przystąpiłem do realizacji planu. Na pierwszy ogień wziąłem salon Audi. To tam dowiedziałem się, że mogę się zgłosić na staż przez stronę internetową.

 

Jak rozumiem, aplikacja przebiegła pomyślnie, bo dziś jesteś częścią zespołu PIA. Czy wobec tego możesz nam opowiedzieć, jak wygląda Twój typowy dzień pracy? W ramach programu stażyści uczestniczą we wszystkich działaniach teamu, do którego dołączyli. Zakładam więc, że się nie nudzisz!

To prawda, że sporo się dzieje. Aktualnie rozpoczynam każdy dzień od ogarnięcia salonu, potem przychodzą klienci, których obsługuję. Gdy akurat nikogo nie ma, uczę się, jak robić teczki i robię zdjęcia na portale sprzedażowe. W międzyczasie cały czas pomagam innym handlowcom i obserwuję, jak wygląda praca z klientem.

 

A czego jeszcze nauczyłeś się w trakcie programu? Być może jest to coś, z czego jesteś szczególnie dumny? Śmiało, pochwal się!

Faktycznie, jest coś takiego. Poza tym, że poznałem podstawowe i zaawansowane tajniki pracy z klientem oraz nauczyłem się sporo o samochodach, jak to, jak są zbudowane, jak działają silniki czy co zawierają różne pakiety, udało mi się sprzedać aż 10 wozów. Dodam, że liczba ta cały czas rośnie! Oczywiście, jeszcze sporo przede mną, zwłaszcza w kwestii dokumentacji, o której cały czas się uczę, ale jedno jest pewne: każdy dzień pracy tutaj to dla mnie ogromna szansa, by się rozwinąć.

 

Jak na pewno wiesz, różnorodność, podobnie jak otwartość, szacunek, praca zespołowa i zaangażowanie, leży u podstaw pracy w PIA. Jakie więc korzyści dostrzegasz z pracy w tak zróżnicowanym miejscu pracy?

Cenię przede wszystkim pracę zespołową oraz pomoc, na jaką mogę liczyć. To niezwykle ważne, gdy stawiasz pierwsze kroki w branży.

 

Doskonale rozumiem. W takim razie co poleciłbyś młodym osobom, które aplikują na staż w PIA? Jakie powinny spełniać wymagania i jak mogą się przygotować do udziału w programie?

Osoby zainteresowane stażem w PIA powinny być pracowite i wytrwałe, nie brak tu zajęć i zawsze jest coś, czego można się nauczyć. Poza tym dobrze, aby były otwarte i potrafiły dogadywać się z ludźmi, również w kontekście pracy z zespołem. Na pewno cenne okaże się też wcześniejsze doświadczenie w pracy z klientem, gdyż w tej branży to podstawa.