10.02.2022

Nowe horyzonty dzięki praktykom zawodowym

Praktyki zawodowe to doskonały sposób, by rozpocząć budowanie ścieżki zawodowej jeszcze przed zakończeniem kształcenia szkolnego. Dzięki nim, uczniowie szkół zawodowych i technicznych, mogą poznać od zaplecza jak działa serwis oraz obsługa sprzedażowa samochodów. Działając prężnie na rynku lokalnym kolejny rok z rzędu obejmujemy patronatem Zespół Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Swarzędzu. Praktykanci, pod czujnym okiem naszych specjalistów, mogą poznać niuanse świata motoryzacji z punktu widzenia profesjonalnego serwisanta oraz specjalisty ds. obsługi klienta. Perełką w gronie naszych podopiecznych jest Laura Domżał, która jako jedna z niewielu kobiet chce rozwijać się w branży, wybieranej częściej przez mężczyzn. 

Dziś mamy przyjemność zapytać jakie wrażenia towarzyszyły jej podczas pierwszych tygodni praktyk. Czym kierowała przy wyborze kierunku kształcenia?

  • Podjęcie decyzji o nauce w tym kierunku to była moja osobista decyzja. Tak naprawdę nikt nie miał na to wpływu, po prostu ciekawość i pasja wygrała. Jeżeli ktoś dobrze czuje się w motoryzacji, to tego typu staże są dla niego idealne. To, co mnie podbudowuje na praktykach w PIA, to ilość wsparcia ze strony mistrza serwisu oraz mechaników. Ich zaangażowanie oraz to, w jaki sposób przekazują swoją wiedzę – dzięki temu mam jeszcze większą motywację do dalszej nauki. A wszystko odbywa się w miłej atmosferze i towarzystwie wielu życzliwych osób, które na co dzień spotykam. 

 

Co motywuję Cię do praktyk? Czy czujesz #drive do rozwoju w branży motoryzacyjnej? 

  • Moją motywacją jest poznanie bliżej mechaniki, ponieważ wcześniej nie miałam takich możliwości. To właśnie dzięki praktykom w PIA udało mi się bliżej poznać świat branży motoryzacyjnej i to stało się moim największym hobby. Dodatkowo, ilość wyzwań stawianych przede mną – mam ogromną motywację do tego, aby jak najwięcej się nauczyć, uczęszczać na dodatkowe kursy lub szkolenia – w naszym zawodzie jest całe mnóstwo nowinek technologicznych, dlatego trzeba się doszkalać: jak prawidłowo zdiagnozować a potem naprawić auto. Widzę jak motoryzacja się rozwija, a niestety bez odpowiednich kompetencji trudno nam się będzie wybić. 

 

Jak planujesz przeobrazić pasję w karierę?

  • Moją dalszą naukę będę kontynuować w liceum zaocznym a moim celem jest posiadanie chociaż średniego wykształcenia i matury. Dodatkowo szkolenia i kursy, aby się dokształcać, by być najlepszym w tym co się robi. W przyszłości chcę postawić wszystko na jedną kartę: naprawę i serwis samochodów – chyba źle bym się czuła jako specjalista ds. sprzedaży. W czasie wolnym staram się jak najbardziej rozwijać i inwestować w siebie. Czasem dłubię coś przy samochodzie (kiedy mam takie możliwości). Lubię oglądać też filmiki branżowe na YouTube – z nich dowiaduję się wielu ciekawych rzeczy.

 

Czy według Twojej opinii, łamiesz jakieś stereotypy? Czy czujesz wsparcie ze strony PIA? 

  • Jeśli chodzi o stereotypy zdania wśród moich rówieśników są oczywiście podzielone. Według mnie od zawsze uważało się, że ‘mechanik’ to zajęcie typowo męskie. Uważam, że jeżeli komuś naprawdę na czymś zależy i chce rozwijać swoją pasję to nie ma znaczenia, czy to kobieta czy mężczyzna. Dla mnie najważniejsze jest, że robię to co kocham. Są oczywiście momenty, w których nie daję rady czegoś zrobić. Wtedy z pomocą przychodzi mistrz serwisu – zawsze mogę na niego liczyć!